Prečo opatrované osoby trpiace demenciou často blúdia?
Blúdenie je jedným z problémov, s ktorým sa ako opatrovatelia u ľudí trpiacich demenciou stretávate. Môže ísť o bezcieľne blúdenie, ale aj o zámernú prechádzku. Až 6 z 10 osôb s Alzheimerovou chorobou sa počas trvania ochorenia dokonca stratí, a to opakovane! Takto chorí ľudia nemusia blúdiť len peši, ale aj autobusom, dokonca autom!
Čo blúdenie vyvoláva?
Keď opatrovaná osoba:
- prestáva rozoznávať blízkych ľudí, miesta a veci,
- sa cíti stratená v novom alebo zmenenom prostredí,
- sa snaží splniť niekdajšie povinnosti (ísť do práce, postarať sa o dieťa),
- berie lieky, ktorých vedľajším účinkom je nespavosť, nepokoj či zmätenosť,
- sa snaží vyhnúť hluku, davom, samote,
- je zmätená,
- pociťuje nepokoj kvôli nedostatku fyzickej aktivity,
- sa bojí neznámych zvukov, svetiel, halucinácií,
- niečo alebo niekoho hľadá, napr. jedlo, kúpeľňu, blízkych ľudí,
- hľadá cestu domov, príp. z domu.
Ako môžete blúdeniu predísť?
Hoci je ťažké predpokladať, kedy a či vôbec sa nami opatrovaná osoba začne strácať, je vhodné urobiť napred niekoľko opatrení:
-
Štruktúrovať deň
Vytvorte stereotypy, súčasťou ktorých budú bežné denné aktivity s dostatočnou fyzickou záťažou. Môžu to byť jednoduché domáce práce, ako zametanie, ukladanie šatstva, príprava jedla. Vykonávajte ich spoločne s opatrovanou osobou a do programu zaraďte každý deň aj prechádzku.
-
Zvýšiť bezpečnosť domova
Zabezpečte predovšetkým východ z domu – dvere by sa nemali dať otvoriť ľahko. Kľúče odkladajte na miesto, kde opatrovaná osoba nemá prístup. Ak žije v rodinnom dome, bude potrebné oplotenie a uzamknutie vstupných brán do dvora domu. Auto, ktoré kedysi opatrovaná osoba šoférovala, nemôže byť prístupné.
(Touto problematikou sa bližšie zaoberáme v samostatnom blogu „Ako zaistiť bezpečnosť opatrovanej osoby v domácnosti, ak trpí demenciou“.)
-
Nechať opatrovanej osobe kontakty na domov
Vložte opatrovanej osobe do domáceho oblečenia, kabelky, nákupnej tašky, či vrecka saka lístok s domácou adresou a telefónnymi číslami príbuzných.
-
Informovať najbližšie okolie
Upozornite susedov a predavačky v blízkych obchodoch na ochorenie vami opatrovanej osoby a požiadajte ich, aby vás hneď kontaktovali, ak ju uvidia mimo domova. Vyhotovte si zoznam miest, kde by mohla opatrovaná osoba ísť. Ide o často navštevované miesta, ako napr. kostol, bývalé pracovisko, bývalé bydlisko, reštaurácia a pod.
-
Predvídať
Vopred si premyslite, čo v prípade stratenia sa opatrovanej osoby podniknete. Pripravte si niekoľko kópií aktuálnej fotografie. Spravte zoznam základných informácií o opatrovanej osobe, ako: vek, výška, váha, farba vlasov, krvná skupina, zvláštne znamenia, zdravotný stav, alergie a pod. Neoprané šaty opatrovanej osoby odložte do igelitového vrecúška, aby sa zachovala pachová stopa pre policajného psa. Po mesiaci kusy takto odložených odevov vymieňajte. Takisto si vytvorte zoznam nebezpečných miest v okolí bydliska opatrovanej osoby.
Na otázku odpovedala: Mgr. Bc. Danka Petrufová, andragogička – geragogička, lektorka v problematike demencia a nefarmakologické prístupy v jej liečbe.