Ako predchádzať vzniku dekubitov a ako ich ošetrovať?
Myslíte na to, že opatrovaná osoba pociťuje pálenie, svrbenie či bolesť, preto je potrebné zabezpečiť jej komfort tlmením týchto prejavov. Po konzultácii s lekárom podávajte liečivá a lieky a vo zvýšenej miere sledujeme jej stav (slovné aj mimické prejavy).
Postupujte podobne ako pri zapareninách, ale na prevenciu a ošetrenie postihnutých miest použite skôr Menalind olej alebo krém, aby ste pokožku nepresušili. Kožu, hlavne v kritických tlakových miestach, častejšie premasírujte.
Pozor, do otvorenej rany nedávajte liečivá bez predošlej konzultácie s lekárom, alebo špecialistom na dekubity. V prípade potreby ju vypláchnite čistou prevarenou vlažnou vodou, okolie umyte a ranu sterilne prekryte!
Opatrovanú osobu polohujte pravidelne, min. raz za 2 hodiny.
Nezabudnite na dostatočný prísun tekutín. Podávaná strava by mala byť v tomto prípade obohatená o bielkoviny a vitamíny (len ak opatrovaná osoba nemá diétne obmedzenia kvôli inej chorobe).
Dbajte aj na dostatočné prekysličovanie organizmu – častejšie vetrajte, robte s opatrovanou osobou dychové cvičenia a vysádzajte ju do vhodnej polohy.
Ak máte možnosť, na miesto postihnutia, ale aj celkovo na ostatné časti tela použite Bioptronovú lampu.
Starostlivosť o vzniknutý dekubit sa odlišuje podľa štádia, v akom sa rana nachádza:
Ako vyzerá dekubit 1. štádia?
Koža je začervenaná, otlačená následkom dlhodobého tlaku na podložku. Je preto vhodné používať antidekubitné podložky, resp. matrace z pamäťovej peny. V tomto štádiu je koža zväčša schopná po zmene polohy a masáži (prekrvení) znova zregenerovať a nadobudnúť pôvodnú farbu a tvar.
Ak sa jedná o dekubit 1. štádia, postupujte takto:
Zabráňte nadmernému tlaku postihnutej časti tela na podložku, napr. použitím podložných koliesok (v domácich podmienkach môžete použiť aj plávacie koleso, ktoré najskôr zabalíte napr. do obliečky na vankúš). Najvhodnejšie je používať antidekubitný matrac. Polohu opatrovanej osoby meňte aspoň raz za 2 hodiny.
Postihnutú časť tela je treba častejšie premasírovať jemnými pohybmi, ale netlačiť! Použite pri tom oleje, alebo alkoholové prípravky, ktoré podporujú prekrvenie a zahriatie kože. Prípadne natrite postihnuté miesto jemnou vrstvou krému (menej je niekedy viac). Pri výbere kozmetiky majte na pamäti možnosť alergie, preto je vždy vhodná konzultácia s lekárom. Môžete vybrať kozmetiku s obsahom aloe vera, jojoby, avokádové oleje, panthenol, so zvýšeným obsahom vitamínov A, E, C a takú, ktorá je určená na regeneráciu pokožky. Najlepšie je používať rovnaký druh kozmetiky na hygienu aj následné ošetrenie pokožky. Novú kozmetiku vždy testujte na malej časti tela, najlepšie na vnútornej strane predlaktia.
Ako vyzerá dekubit 2. štádia?
Na povrchu sa tvoria vodnaté pľuzgieriky – buly, ktoré sú prekryté jemnou kožou a sú náchylné prasknúť a odlúpiť sa, čím dochádza k otvorenej povrchovej rane a táto už môže byť zdrojom infekcie.
Ak sa jedná o dekubit 2. štádia, postupujte takto:
Pľuzgieriky prepichnite sterilnou ihlou, čím uvoľnite tlak tekutiny vo vnútri, kožu však nestrhávajte! Pripravte si dezinfekčný obklad podporujúci sušenie rany, napr. Betadine, Flavín, alebo len čistý fyziologický roztok, či Dermacyn, ktorý nalejte na sterilnú gázu a naložte na postihnuté miesto. Fixujte antialergickou náplasťou (vyzerá ako papierová), aby nebolo dráždené okolie rany. Kontaktujte lekára, alebo špecialistu na rany.
Ako vyzerá dekubit 3. štádia?
Je to otvorená rana, ktorá môže mať tmavočervenú až čiernu farbu (nekróza). V tomto štádiu dochádza k prenikaniu do hlbších časti tkanív – podkožie, svalovina. Z rany môže vytekať tekutina (zväčša zakalená a zapáchajúca), alebo rana môže byť suchá a čierna.
Ak sa jedná o dekubit 3. štádia, postupujte takto:
Očistite okolie čistou vlažnou vodou, fyziologickým roztokom alebo Dermacynom. Do rany výrazne nezasahujte, len polejte vodou a jemne osušte sterilnou gázou. Potom prekryte savým sterilným gázovým štvorcom a kontaktujeme lekára, alebo špecialistu na rany. Následne postupujte podľa jeho inštrukcii.
Ako vyzerá dekubit 4. štádia?
Rana je často silno zapáchajúca, vyteká z nej hnis, tkanivo je v rozklade (vred).
Ak sa jedná o dekubit 4. štádia, postupujte rovnako ako pri 3. štádiu.
Pozor! Pri 3. a 4. štádiu je často potrebné z rany odstrániť nekrotické tkanivá. Tento zásah je výhradne v kompetencii lekára, alebo špecialistu na dekubity.
Aký materiál by sme mali použiť pri ošetrovaní dekubitov?
- Transparentné filmy: Bioclusiv, Mefilm, Aldres. Sú priehľadné a používajú sa na neinfikované rany v 1. a 2. štádiu. Môžu ostať na rane aj niekoľko dní.
- Mokrá terapia: Tenderwet 12 a 24 (podľa času pôsobenia). Jedná sa o vlhké hojenie rán – vankúšik, ktorý sa pred aplikáciou navlhčí Ringerovým roztokom. Má veľmi dobrú saciu schopnosť a používa sa vo fáze čistenia rany 2. – 4. štádia. Vymeniť ho treba viackrát za 12 alebo 24 hod.
- Hydrogely: Nugel, Hydrosorb, Nomgel a pod. Majú hydratačné účinky, využívajú sa vo fáze čistenia a hojenia suchej až mierne mokvavej rany, menia sa raz za 1 – 3 dni (podľa rany).
- Hydrokoloidy: Hydrocoll, Granuflex, Tegasorb. Z vonkajšej strany sú nepriepustné, z vnútornej gélové (hydroaktívne), sú vhodné na mierne tečúce rany. Podporujú hojenie, menia sa raz za 3 – 7 dní.
- Algináty: Sorbalgon, Melgisorb, Suprasorb. Väčšinou sú vyrobené z morských rias, sú dobré savé, majú čistiacu schopnosť v rane 3. – 4. štádia, ktorá silne mokvá. Menia sa raz za 2 – 5 dní.
- Hydrovlákna: Aquacel. Používajú sa na silno mokvajúce rany, v ktorých nasávajú výpotok z rany a menia ho na gél. Vydržia až 7 dní.
- Antiseptické krytia: Silvercel, Inadine, Atrauman Ag, Mepilex Ag, Bactigras, Hyiodine. Používajú sa na sterilné prekrytie suchých alebo len mierne mokvajúcich rán v 1. – 2. štádiu, v niektorých prípadoch aj v 3. štádiu. Menia sa raz za 1 – 3 dni. Že je potrebná výmena spoznáte podľa zmeny farby.
Toto je len stručný prehľad preparátov, ktoré sú známe na trhu, a to nielen na Slovensku. V každom prípade ich použitie pri liečbe dekubitov má byť odobrené lekárom.
Na otázku odpovedala: Mgr. Mgr. Anna Lukáčová Havrilová, diplomovaná sestra