Aký by mal byť pitný režim u starších ľudí?
Voda je najdôležitejšou tekutinou každého organizmu. Ľudské telo je zložené z 50-60% vody, pričom najväčší podiel je v krvi. Voda do organizmu privádza látky na výstavbu buniek, tiež privádza kyslík a pôsobí na látkovú premenu. Taktiež pôsobí na rozpúšťanie a odvádzanie nežiadúcich látok z organizmu. No a v neposlednom rade sa podieľa na tzv. termoregulácii, čo znamená, že pomáha udržiavať telesnú teplotu, takže v teplom prostredí dôjde k ochladzovaniu organizmu mechanizmom potenia.
Jednou z rizikových skupín, ktoré potrebujú dohľad a častejšie ponúkanie tekutín, sú ľudia vyššieho veku. Je to preto, že u nich dochádza k zníženému pocitu smädu, ktoré je spôsobené fyziologickými zmenami v organizme. Toto postupné znižovanie citlivosti na nedostatok tekutín zvyčajne vyústi do porúch trávenia ako je zápcha, porúch močenia vedúcich k zvýšenej tvorbe močových kameňov, zvýšenia nechutenstva, bolestí hlavy, zníženiu koncentrácie a podobne.
Medzi časté príčiny obmedzovania pitného režimu môže byť aj vyhýbanie sa častému močeniu, teda návštevy toalety, a to hlavne u tých starších ľudí, ktorí majú rôzne pohybové obmedzenia. Niekedy starší ľudia odmietajú piť kvôli vysokému krvnému tlaku, či opuchom dolných končatín. Je preto dôležité im vysvetliť, že aj v tomto prípade voda ako taká je veľmi dôležitá a pomáha v boji s vysokým tlakom či opuchmi.
Aké sú teda vhodné tekutiny pre starších ľudí? Úplne ideálna je voda z vodovodu, ktorá je primerane mineralizovaná, chlórovaná, teda dezinfikovaná voči nežiadúcim mikroorganizmom, ktoré by mohli spôsobiť vážne ochorenia, napr. v čase povodní. Ak sa chcete zbaviť chlóru, stačí ponechať pohár vody chvíľu odstáť, keďže chlór je plyn a ten jednoducho vyprchá. Ak máte doma príliš mineralizovanú vodu (je to vidieť vo forme bielych škvŕn či vodného nánosu na dne čajníka), výborným riešením je filtrácia vody (napr. Brita kanvica a pod.). Ďalšou možnosťou sú dojčenské vody, stolové a pramenité vody, ktoré majú znížený obsah sodíka (Na+ menej ako 400 mg/liter). Sodík totiž zadržiava vodu, čo následne spôsobuje zvýšenie krvného tlaku, zvýšenie opuchov, preťaženie obličiek a podobne. Osobitný dôraz sa kladie na bylinkové čaje, ktoré môžu mať blahodárne účinky pri rôznych ochoreniach sprevádzajúcich seniorský vek. Prírodné liečivá vo forme bylín a vňatí je ideálne nazbierať si vo vlastnej záhradke alebo z okolitých lúk. Upozorňujeme však aj na prípadné nežiadúce účinky, ktoré je nutné poznať, a preto si bylinné čaje vo forme zmesí je lepšie zakúpiť v špecializovaných obchodoch či lekárňach, kde sú popísané presné informácie o indikáciách, kontraindikáciách, či dávkovaní. Bylinkové čaje je vhodné piť vlažné bez pridania cukru, resp. dosladiť kvalitným medom. Tiež nie je vhodné uprednostňovať len jeden druh, ale čaje treba striedať, aby nedochádzalo k nežiaducim účinkom chemických látok obsiahnutých v bylinách. K čajom s blahodárnym účinkom patrí aj zelený čaj, ten však nemusí každému seniorovi chutiť. Ďalšie nezastupiteľné miesto v pitnom režime môžu mať čerstvé zeleninové a ovocné šťavy. Zvlášť z ovocia z vlastnej záhradky. Odporúča sa odšťavovať také druhy ovocia a zeleniny, ktoré sú blízke našej zemepisnej polohe. Ak sa do jedálneho lístka zaradí 200-300 ml čerstvej šťavy, je to úplne postačujúce, aj keď nie nevyhnutné. Alternovať vodu je možné aj ochutenými stolovými vodami, ovocnými nektármi či sirupovou vodou.
Do kategórie nevhodných tekutín sa radia aromatizované sladené nealkoholické nápoje ako sú limonády, malinovky, koly a podobne. Do pitného režimu nie je možné zarátať kávu a mlieko (mlieko je potravina).
Koľko tekutín na deň je potrebné vypiť? Platí, že u dospelého človeka by mal byť príjem 0,5-0,7 l na 15 kg hmotnosti. V teplých dňoch, keď je úbytok tekutín aj potením, sa tento pomer zvyšuje. Ideálne rozloženie pitného režimu je, keď deň začína pohárom či dvoma vody nalačno. Doplní sa tak množstvo tekutín, ktoré chýba v čase nočného odpočinku. Medzi jednotlivými jedlami je nutné seniora ponúkať tekutinami tak, aby sa radšej napil pred jedlom, nie počas, či po dojedení. Pre spätnú kontrolu o množstve prijatých tekutín je vhodné pripraviť pred seniora napr. 1 litrový džbán s vhodnou tekutinou tak, aby si vedel sám dolievať. Pred spaním je žiadúce doplniť tekutiny pohárom vody, avšak nie viac, aby starší človek nebol v noci zbytočne rušený nutkaním na močenie.
S prihliadnutím na ročné obdobia je adekvátne v období leta siahnuť po osviežujúcej vode s teplotou 8-12 °C, či vlažných bylinných čajoch. Chladnejšie tekutiny môžu spôsobiť zdravotné ťažkosti. V zime sa najčastejšie uplatnia teplé, nie horúce čaje či 100%-né šťavy a džúsy, ktoré optimálne doplnia nedostatok vitamínov, hlavne vitamín C, prípadne minerálne látky a fytolátky, ktoré v zimnom období často absentujú.
Na otázku odpovedala: PhDr. Petra Homzová – fyzioterapeutka