Ako riešiť problém inkontinencie u ľudí trpiacich demenciou?
V počiatočnom štádiu demencie sa vyskytuje skôr inkontinencia moča, inkontinencia stolice sa objavuje v strednom a pokročilom štádiu ochorenia.
Ovplyvňujú ju nasledujúce faktory:
- závažnosť a stupeň demencie,
- imobilita opatrovanej osoby, ktorá spôsobuje, že sa na toaletu nedostane včas,
- oblečenie, ktoré si vyžaduje komplikované vyzliekanie,
- poruchy správania,
- pridružené ochorenia,
- užívanie liekov ako napr. hypnotiká, sedatíva a diuretiká,
- dezorientácia vo vlastnom byte,
- ťažký prístup na toaletu a nejasné označenie toalety.
Ako sa starať o opatrovanú osobu s inkontinenciou, ak trpí demenciou?
Pravú príčinu inkontinencie je treba najskôr vyšetriť lekárom. Ďalšie opatrenia sú nasledujúce:
-
Úprava režimu močenia
Opatrovanej osoby sa pravidelne opýtajte, či potrebuje močiť a pomôžte jej na toaletu. Hovoríme tomu „močenie na výzvu“. Je účinné u tých opatrovaných, ktorých kognitívna porucha je menej výrazná a sú pohyblivejší. Pri vyšších štádiách demencie odporúčame tzv. programové močenie v pravidelných max. 2-hodinových intervaloch, kedy opatrovanú osobu nasmerujete na toaletu, pomôžete jej s vyzlečením a usadením na záchodovú misu.
-
Úprava prostredia
Toaletu je potrebné označiť zrozumiteľne – dvere natrieť jasnou farbou, označiť ich, priestory pred toaletou aj v jej priestore dobre osvetliť. Prístup do toalety by nemal byť po schodoch a dvere by sa mali ľahko otvárať. Pomôcky na chodenie majú byť ľahko dostupné, aby sa opatrovaná osoba mala na toaletu ako dostať. V osobitných prípadoch je vhodné zvážiť využitie prenosného WC. Oblečenie opatrovanej osoby by malo mať dlhšie zipsy, alebo suché zipsy, kvôli ľahšiemu vyzliekaniu, nohavice by mali byť ľahko stiahnuteľné.
-
Inkontinenčné pomôcky
Absorpčné vložky a špeciálne nohavičky sú dostupné v rôznych tvaroch i veľkostiach. Opatrovanej osobe ich predpisuje lekár. Okrem správnej veľkosti je dôležitá aj správna aplikácia. Absolútne nevhodné sú na tento účel využívané menštruačné vložky, pretože nie sú určené na absorpciu moča. Najmä v noci používajte absorpčné matrace a podložky.
Ako je to s inkontinenciou stolice?
Je menej častá ako inkontinencia moča. Najčastejšie ju zapríčiňuje nahromadenie stolice v konečníku. Dôležité je pravidelné vyprázdňovanie, keďže zápcha spôsobuje aj zhoršenie kognitívnych (poznávacích) schopností! K vyprázdňovaniu by malo dôjsť každý deň, niekedy s pomocou klystíru, výnimočne manuálne.
Pravidelné vyprázdňovanie podporuje aj správne vybavenie toalety – primeraná výška misy (lýtka a stehná v 90˚-uhle) prirodzene masíruje črevá a vedie k ľahšiemu vyprázdneniu. Význam má aj madlo na stene, čistota a vôňa toalety.
Zápche môžete zabrániť zvýšeným príjmom tekutín a vláknin, preháňadlá by ste mali používať len výnimočne. Dôležitý je aj pohyb. U imobilných osôb pomáha častejšie vysadzovanie počas dňa.
Na otázku odpovedala: Mgr. Bc. Danka Petrufová, andragogička – geragogička, lektorka v problematike demencia a nefarmakologické prístupy v jej liečbe.